Bentonit Genel Bentonit Nedir?

Bentonit Nedir?

Bentonit Nedir?

Bentonit, çoğunlukla saf kil olmayan temel olarak montmorillonit içeren, emici bir alüminyum filosilikattır. Emici kile, bentonit adı Wilbur C Knight tarafından Wyoming, Rock River yakınındaki Kretase Benton Şisti’ne ithafen verilmiştir.

Potasyum (K), sodyum (Na), kalsiyum (Ca) ve alüminyum (Al) gibi ilgili dominant elementinin adını almış olan üç farklı tür bentonit bulunmaktadır. Uzmanlar bentonit killerinin sınıflandırılmasıyla ilgili adlandırma sorunları üzerinde tartışmaktadır.

Bentonit genel olarak volkanik külünün büyük çoğunlukla su varlığında havanın etkisiyle aşınmasıyla oluşmaktadır. Ancak bentonit terimi, tonstein adı verilen benzer bir kilde olduğu gibi, kökeni belli olmayan kil yataklarını tanımlamak için kullanılmaktadır.

Endüstriyel amaçlar için iki temel sınıf bentonit bulunmaktadır: sodyum ve kalsiyum bentonit. Katman bilgisi ve tefrakronolojide, tamamen camlaşmış olan (aşınmış volkanik cam) kül yağışı yatakları, dominant kil türü ilit olduğunda yaygın olarak K-bentonit olarak adlandırılmaktadır.

Diğer yaygın kil türleri ve bazen de dominant olanlar montmorillonit ve kaolinittir. Kaolinitin domine olduğu killer yaygın olarak tonstein olarak ifade edilmekte ve tipik olarak kömür ile ilişkilendirilmektedir.

 

ayrıntılı bilgi için : www.karben.com.tr

Leave a Reply