Bentonit Kullanım Alanları Gübrecilik ve Hayvancılık

Gübrecilik ve Hayvancılık

Gübrecilik ve Hayvancılık

Gübrecilik

Granül gübre üretiminde taşıyıcı malzeme olarak yüksek şişme özelliğine sahip bentonitler kullanılmaktadır.

Burada bentonit, bitkiye suyun dengeli verilmesini, toprağın havalanmasını ve gübrenin her sulama periyodunda homojen olarak bitkiye verilmesini sağlamaktadır. Hayvan yeminde ekonomiklik sağlayan bentonit büyükbaş hayvan yemlerinde ortalama %2-4, kanatlı hayvan yemlerinde ise %1 oranında kullanılmaktadır.

Hayvancılık

Kümeslerde ve hayvanlarda etkileri tartışılmayacak kadar çok olan Bentonite veteriner hekimlerince de kabul görmesine rağmen kullanımı yaygın değildir.

Bunun başlıca nedeni

1) Maliyet

2) Zeolite ile karıştırılması ve Zeolitin bıraktığı kötü imaj.

Fakat bilinmesi gerekir ki Bentonit bir Zeolit değildir.

Bentonite kullanmanın, bir maliyeti varmış gibi görünmesine karşın, bire bir hesaplandığında bırakın maliyet artışını üreticiye %20 kar sağladığı ispatlanmıştır.

Bunlardan bazıları;

– YAKIT MASRAFLARININ DÜŞMESİ ÖLÜM ORANLARININ AZALMASI
– ET VE BESİN OLARAK VERİMİN ARTMASI
– KÜMESLERDEKİ ÇAMURLAŞMANIN KALKMASI
– KÖTÜ KOKULARDAN ARINMASI
– KÜMES SAĞLIĞI
– TEMİZLEME GİDERLERİN DÜŞMESİ

Yani m² ye 2,5 kg tabana yayılarak kullanıldığında kümes içerisinde oluşan amonyak gazı ve diğer istenmeyen koku ve sıvı dışkıyı emerek rahat huzurlu bir ortam sağlanmış olur. Hayvanların bunu yemesi veya yeminin içerisine % 2 oranında karıştırılması sonucu ise vücutlarındaki Toksin denilen zehirli maddeleri emer ve ölüm oranlarını azaltır.

Ayrıca sindirim sistemini yavaşlatması nedeniyle alınan tüm vitaminlerin vücutta değerlendirileceğinden et oranlarında belirli bir artış görülecektir. Sindirim sistemindeki sıvıyı emdiğinden dışkısı katılaşacağı için kümeslerin içerisindeki istenmeyen çamurlaşmayı ve kokuyu azaltarak temiz bir kümes sağlanmış olur.

Böyle temiz ve huzurlu bir kümeste hava sirkülâsyonuna da pek fazla ihtiyaç olmayacağından soğuma azalacak ve yakıt giderleri şartlara da bağlı olarak en az yarı yarıya düşecektir. Alta kullanılan çeltik,talaş gibi dolgu malzemesinin yarı yarıya azaltarak bu malzeme kullanıldığında tüm zorunlu giderleriniz yarı yarıya düşecek ve kümes içi masraflarınız %30 lara varan oranlarda azalacaktır.

Leave a Reply